niedziela, 6 sierpnia 2017

Wakacje nad Gardą – cz. I (6.08.2017)


Tym razem wakacje spędzamy we Włoszech, nad największym z tutejszych jezior – Garda. Mieszkamy w turystycznej wiosce Prabione położonej ok. 600 m n.p.m., w pensjonacie, z którego rozciąga się fantastyczny widok na leżące w dole jezioro i górujące nad nim pasmo górskie Monte Baldo. Jak na razie jedynym mankamentem jest upalna temperatura, ale i na to przyroda znalazła rozwiązanie: po niedzielnej nawałnicy temperatura spadła o ok. 20 st. C.

Jezioro Garda zajmuje powierzchnię 370 km kw. Jeszcze w 1918 roku północna część tego akwenu należała do Austro-Węgier. Z uwagi na swoje południkowe ułożenie południowa rejony stykają się z włoskim równinami podczas gdy środkowa i północna część wbija się w góry. Jezioro jest nie tylko za największe ale uznawane jest za najczystsze.

Zaletą miejsca, w którym mieszkamy jest spokój, czego nie można powiedzieć o zatłoczonych kurortach wokół jeziora, takich jak Arco czy Riva del Garda. Łikendy są tutaj okazją do najazdu turystów, co oczywiście od razu powoduje powstawanie korków i różnego rodzaju kolejek. Dlatego Fabiola, właścicielka pensjonatu i jednocześnie pracownik biura turystycznego, poradziła nam, abyśmy do kurortów ruszali w dni powszednie.

Dlatego chwilowo odwiedzamy najbliższą okolicę. Z uwagi na przedpołudniowy upał (jeszcze przed mającą nadejść burzą) zrobiłem krótki rowerowy rekonesans po sąsiedztwie. Trzeba przyznać, że alpejskie ukształtowanie terenu raczej nie sprzyja rowerom szosowym, dlatego Garda kojarzy się przede wszystkim z Mekką mtb. Niemniej kolarzówki też tu jeżdżą, sam również zamierzam zaliczyć kilka tras.

Widoki spod pensjonatu



Dzisiejsza przejażdżka po okolicy






Nawałnica

Jeśli chodzi o tutejszy rejon, należy on do skupiska sześciu turystycznych wsi spiętych w związek pod nazwą Tignale. Każdy turysta meldujący się w jednej z miejscowości otrzymuje kartę pobytu umożliwiającą uzyskiwanie zniżek w lokalach, parku rozrywki, rajdach rowerowych i pieszych z przewodnikiem. Ponadto do każdej wsi przynależy plaża nad jeziorem, z pełną infrastrukturą oraz z bezpłatnym turystycznym autobusem kursującym przynajmniej dwa razy dziennie w obie strony. Za wstęp na plażę trzeba zapłacić 3 euro. 

Uliczki i widoki w Gardoli









Z kolei największym i najbardziej okazałym zabytkiem jest Sanktuarium Montecastello leżące pomiędzy Prabione a miejscowością Gardola. Można się tam dostać na piechotę drogą prowadzącą z bezpłatnego parkingu. Sanktuarium leży w wyśmienitym miejscu, na wysokiej skarpie, tuż nad przepaścią schodzącą w stronę jeziora. Oryginalne ruiny, z których wyłonił się obecny kształt budowli pochodzą z 800 roku. W środku można zobaczyć bogate zdobienia ścienne i freski poświęcone Madonnie zwanej Gwiezdną. 

W drodze do sanktuarium


Mury obiektu

Widok ze skarpy


Południowa część jeziora

Wnętrze świątyni





Mapa z dzisiejszego rekonesansu:


0 komentarze: