czwartek, 6 września 2018

Wakacje nad jeziorem Como cz. V: zamek Vezio i willa Monastero w Varennie (6.09.2018)

Tym razem wybraliśmy się do leżącej niedaleko Dorio miejscowości Varenna. Najważniejsze tutejsze atrakcje, nie licząc centrum pełnego kamieniczek i restauracji, to zamek Vezio, położony na wzgórzu, będący zarazem punktem widokowym, i willa Monastero z przyległym do niej ogrodem botanicznym na świeżym powietrzu. 

Mimo, że zamek Vezio jest w rękach prywatnych, został wynajęty przez lokalną organizację non-profit dla celów turystycznych. Wznosi się na wysokość ok. 150 m ponad lustro wody jeziora Como i dzięki temu stanowi świetny punkt obserwacyjny z widokiem na akwen i góry. Powstał na przełomie XI i XII wieku i był wielokrotnie przebudowywany. Od początku przechodził z rak do rąk włoskich rodzin, które sprzedawały zamek razem z przyległymi ziemiami, traktując majątek po części jak lokatę kapitału, ale i inwestując w rozbudowę. W czasie pierwszej wojny światowej pod zamkiem zbudowano lochy i szykowano obiekt do obrony przed Niemcami, których spodziewano się od strony Szwajcarii. Obecnie, poza charakterystyczna wieżą zamkową udostępnioną dla zwiedzających, mieści się tu także ogród oraz ptaszarnia z drapieżnymi ptakami hodowanymi przez sokolnika. Wstęp kosztuje 4 euro, parking oddalony ok. 10 minut od zamku jest bezpłatny.  

Zamek Vezio

Ogród zamkowy

Widoki z wieży







Zjeżdżając z zamku do centrum Varenny dojedziemy do wielopoziomowego parkingu, naprzeciwko którego znajduje się wejście do willi Monastero. Jeśli samochód zdecydujemy się zaparkować właśnie w tym miejscu, zapłacimy 2 euro za godzinę. Z kolei wstęp do willi kosztuje 5 euro za wejście do ogrodu oraz 8 euro za wstęp do ogrodu i willi. Historia budynku sięga XII wieku. W XVII wieku i w następnych stuleciach willa została przekształcona na obecny eklektyczny i skandynawski styl. W XX wieku przy budynku powstał ogród botaniczny, zmienił się także właściciel z prywatnego na komunalny. W latach 50-tych XX wieku kilka wykładów w tutejszej sali konferencyjnej wygłosił włoski fizyk, laureat Nagrody Nobla – Enrico Fermi, którego nazwiskiem nazwano jedną z sal. Willa to także muzeum i miejsce z noclegami. Z kolei ogród botaniczny to wąska ale ciągnąca się na kilkaset metrów promenada nad brzegiem jeziora obsadzona wieloma roślinami, także owocującymi. Można w naturze zobaczyć mandarynki czy klementynki, cytryny a nawet grejpfruty. Rośnie tu rozłożysta magnolia, niezliczone ilości palm, są też juki, agawy, eukaliptusy i cyprysy. W ogrodzie panuje feeria barw i zapachów, a towarzyszy temu szum fal rozbijanych o skalny brzeg jeziora, zupełnie jak nad morzem. 

Willa Monastero






We wnętrzach willi





Ogród botaniczny








Jeśli zdecydujemy się pójść w kierunku centrum Varenny spotka nas niespodzianka w postaci wąskich uliczek stworzonych do spacerów oraz zawieszonego nad brzegiem jeziora deptaka, po którym z głównego placu miasteczka dostaniemy się w pobliże promu. Warto spróbować lodów i, jeśli jesteśmy zmęczeni, spocząć przy brzegu jeziora, napawając się widokami Alp i pejzażami miasteczek ginących w zieleni po drugiej stronie jeziora. 

Varenna






0 komentarze: