poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Węgry cz. VIII – Wyszehrad i Szentendre (15.08.2016)

Tym razem pojechaliśmy na północ Węgier, w pobliże granicy ze Słowacją. Spośród wielu miejsc godnych odwiedzenia wybraliśmy dwa mocno wpisane w historię Madziarów: miasta Wyszehrad i Szentendre.
Pierwsze z nich było kiedyś stolicą Węgier, ale zapiski historyczne sięgają bardziej wstecz, do czasów Imperium Rzymskiego, kiedy to na okolicznych wzgórzach zbudowano przygraniczną fortecę. Po najazdach mongolskich w XIII wieku, na rozkaz króla Węgier Beli IV, powstała cytadela, która do dzisiaj jest głównym symbolem miasta. Oprócz niej, u podnóża gór i nad brzegiem Dunaju, zbudowano zamek królewski, który w latach późniejszych przebudowano w stylu renesansowym. Niestety, zamek nie przetrwał do dzisiejszych czasów, został zniszczony wskutek najazdów tureckich. Na szczęście w dużej większości zachowały się mury i wnętrza cytadeli, spektakularnie ulokowanej nad zakolami Dunaju. To z jej murów podziwialiśmy przepiękne okolice Wyszehradu oraz gór węgierskich i słowackich. Jeśli ktoś tu nigdy nie był, a będzie przejazdem, naprawdę warto zajechać, tym bardziej, że parking znajduje się pod samą budowlą, a bilet kosztuje ok. 20 zł. Kto chciałby czegoś więcej, może przyjechać tu na dłużej: na naddunajskich wzgórzach znajdują się szlaki piesze i rowerowe, zaś na miejscu znajdziemy bogatą infrastrukturę noclegową.
Drugie z odwiedzonych dzisiaj miejsc znajduje się niemal na obrzeżach Budapesztu i należy do miejsc równie bogatych w historię jak Wyszehrad. Także i tu swój udział w założeniu Szentendre (Św. Andrzeja) mieli Rzymianie, ale historia tego miejsca zaczęła się dużo wcześniej, ok. 20 tys. lat temu. Na terenach na północ od Budapesztu mieszkali nawet Celtowie, a od IX wieku Madziarzy. W XIV wieku, wskutek napływu uchodźców z Serbii (uciekających przed Turkami) w mieście powoli zmieniał się przekrój społeczeństwa. Dzisiaj Szentendre to największe skupisko Serbów na Węgrzech. Ale nie tylko dlatego warto tu przyjechać. Miasto słynie z urokliwych kamienic i wąskich uliczek, których klimat przypomina miejsca żywcem wyjęte z okolic Morza Śródziemnego. Pełno tu restauracji, kawiarni i zabytków. Dodatkową wartością jest płynący Dunaj, nad którym znajduje się bulwar i ścieżka rowerowa. Miejsce wspaniałe i bardzo, jak na Węgry, oryginalne.

Wyszehrad - widoki z cytadeli





I sama cytadela








Uliczki Szentendre








Dunaj w Szentendre





0 komentarze: