piątek, 8 maja 2020

Majówka’20 cz. I: Szklarska Poręba i nowe platformy widokowe (1.05.2020)

Inna niż wszystkie, które do tej pory przeżyliśmy tegoroczna majówka, z uwagi na pandemię koronawirua, odcięła od dostępu nie tylko miejsca leżące poza granicami Polski, ale także całą dostępną w kraju bazę gastronomiczno-noclegową. Z tego powodu o żadnym trwającym dłużej niż jeden dzień wyjeździe nie było co marzyć, a takie wydarzenia jak zeszłoroczna Wielka Rowerowa Majówka czy majowy łikend we wschodnich Karkonoszach przypominają wydarzenia z nieistniejącego świata. Na szczęście władza oszczędziła nasze nieśmiertelne karkonoskie kurorty, w których zawsze można na coś liczyć. Tym razem w jednym z nich, a konkretnie w Szklarskiej Porębie, otwarto właśnie tarasy widokowe, okazja do wyjazdu pojawiła się więc sama…

Sfinansowane w większości przez środki z funduszów europejskich platformy widokowe powstały w miejscach, w których już wcześniej było łatwo o wspaniałe widoki na Karkonosze. Jak na przykład przy Zakręcie Śmierci. Miejsce dawniej znane z ponurych i częstych śmiertelnych wypadków drogowych dzisiaj samo w sobie stanowi atrakcję turystyczną, głównie za sprawą widoku, jaki rozpościera się z wysokości drogi. Ale wystarczy przejść na drugą stronę szosy i wspiąć się nieco ponad teren, by dotrzeć do skał, skąd widać jeszcze lepiej. A od niedawna jest tu także bardzo bezpiecznie, za sprawą wielopoziomowego tarasu widokowego, na który środki zostały pokryte z funduszu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska. Kiedy w piątek z tarasu na Zakręcie Śmierci podziwialiśmy górską panoramę tłumów raczej nie było. Większość w maseczkach, w bezpiecznym dystansie, jakby nie wierzyli, że nagle znów można uprawiać turystykę. Wolnych miejsc na parkingu więcej niż połowa, większość aut na lokalnych rejestracjach. Z drugiej strony, jeśli kiedyś powrócimy do normalności, będą tu jeszcze większe tłumy niż zwykle, dlatego warto się wybrać na taras właśnie teraz, przed spodziewanym najazdem tłumów.




Trochę więcej osób oblegało drugi z nowo otwartych tarasów na Złotym Widoku. By się tam dostać auto zaparkowaliśmy na bezpłatnych miejscach w okolicy stacji PKP Szklarska Poręba Średnia. Stąd najpierw wzdłuż ulicy a później niebieskim szlakiem dotarliśmy do kolejnej nowej platformy. Tym razem budowla okazała się bardziej skomplikowana niż przy Zakręcie Śmierci, z wielopoziomowymi tarasami, schodami i wieloma miejscami do wypoczynku. Widok też bardziej zachęcający, bo przecież nazwa zobowiązuje. Niemal na wprost przed oczami mieliśmy Śnieżne Kotły, a nieco z boku Szrenicę. Szczyty pod śniegiem, ale u nas słońce miło grzało. Po krótkim rekonesansie ruszyliśmy w dalszą drogę.






Warto w tym miejscu wspomnieć, że do dwóch platform widokowych w tym roku dojdą jeszcze trzy kolejne. Władze samorządowe Szklarskiej Poręby postanowiły odświeżyć również Zbójeckie Skały, Karczmarza (w centrum miasta) i punkt przy dworcu PKP Szklarska Poręba Górna. Będzie zatem kolejna okazja, aby przyjechać do kurortu. 

Ze Złotego Widoku, podążając niebieskim szlakiem, zeszliśmy do czarnego w stronę krajowej „trójki”, by spacer kontynuować szlakiem po drugiej stronie, najpierw do Wodospadu Szklarki, a później wzdłuż potoku. Mimo niewiadomej co do przystępności, na miejscu okazało się, że można podziwiać nie tylko wodospad, ale nawet zaopatrzyć się w bufecie tutejszego schroniska. Sam wodospad jest drugą co do wysokości położoną w Karkonoszach kaskadą i ma nieco ponad 13 metrów. W pobliżu mieści się schronisko PTTK „Kochanówka” umiejscowione w zabytkowym budynku z XIX wieku. O ile przy samym wodospadzie było trochę turystów, o tyle dalsza wędrówka wzdłuż Szklarki przebiegała niemal w pełnym odosobnieniu i błogiej ciszy. Do auta wróciliśmy odwiedzając po drodze Sowie Skały, granitowe utwory o wysokości dochodzącej do 10 metrów usytuowane na zboczu góry Sowiniec. Mimo, że skały wystają ponad okolice z ich wierzchołka trudno coś dostrzec z powodu drzew okalających ostańce i skutecznie przesłaniających widok.  




Wodospad Szklarki















Sowie Skały



Wysoki Kamień

Śnieżne Kotły

Mapa:

0 komentarze: