piątek, 1 marca 2019

Skalne miasto w odległości 45 km od Bogatyni (24.02.2019)

Sloup v Čechách to niewyczerpywalne źródło turystycznych doznań. Jest tu wieża widokowa i skalny zamek, będący symbolem miejscowości. Ale jeśli już to „zaliczyliście” i chcielibyście więcej zachęcam do przyjazdu i spaceru zielonym szlakiem, który prowadzi między innymi przez leśny teatr i skalne miasto, którego główną atrakcją jest Głowa Turka.

O wieży widokowej i zamku na skale pisałem jakiś czas temu. Tym razem skupmy się na szlaku, który w oryginale nazywa się Sloupský vyhlídkový okruch i okala najciekawsze miejsca graniczące od wschodu z miejscowością Sloup v Čechách. Szlak długości nieco ponad 4 km rozpoczyna się przy parkingu pod zamkiem niezbyt ciekawą asfaltową uwerturą by po kilkuset metrach wejść w las i wpaść wprost pod scenę leśnego teatru. Ten historyczny obiekt powstał już w 1923 roku, a w latach 1957 – 59 przeszedł rekonstrukcję, po to, by popaść w jeszcze większą ruinę. Od niepamięci scenę i widownię ocalono w 2004 roku kiedy przystąpiono do pierwszych prac ratunkowych. Dzisiaj jest tutaj zadbana estrada i kilka rzędów ławek dla widzów. Jest też zadaszona garderoba, a wszystko to w pięknej, skalnej scenerii. 

Skalny zamek

Wieża widokowa Na Stráži


Leśny teatr




Po opuszczeniu teatru szlak wznosi się w kierunku wieży widokowej. Niestety, w lutym zarówno restauracja jak i wieża były zamknięte, na otarcie łez zostają jak zwykle niesamowite widoki na leżący w dole skalny zamek i majaczące w oddali szczyty Czeskiego Średniogórza. Spod wieży zielona nitka szlaku odbija na wschód a potem na północ. Po przejściu niecałego kilometra docieramy do skalnego miasta, do którego prowadzi odnoga szlaku. Po dojściu do ostatniego puntu widokowego trzeba wrócić do początku miasta, chyba, że spróbujemy odbić na schody w okolicach majestatycznej skały Głowa Turka i stamtąd zejść w dół by ponownie znaleźć się na szlaku. Alternatywnej i nieautoryzowanej drogi nie mieliśmy odwagi zaliczyć, ale schody, przynajmniej ich końcowa część, wyglądają na solidne, może więc warto skrócić sobie drogę. Jeśli chodzi o samo skalne miasto, poza wspomnianą skałą, jest tu kilka punktów widokowych, dwa ciekawe przejścia z przepaściami po obu stronach, altanka z miejscem do odpoczynku. W słońcu miejsce wygląda fantastycznie, a o tej porze roku prawie nie ma tu żywej duszy. Ze skalnego miasta w kierunku parkingu wracamy ostro schodzącą leśną ścieżką pod skałami, by na koniec wyjść w okolicach łąki z pasącymi się końmi i zabytkowego cmentarza. Ostatni ciekawy obiekt na trasie to pięćsetletnia lipa szerokolistna rosnąca na skrzyżowaniu uliczek. Stąd do samochodu jest niespełna 400 metrów. 


Restauracja przy wieży. Czynna w sezonie.

Widoki spod wieży


Na zielonym szlaku






Początek skalnego miasta

Głowa Turka


Skalna wieża Hraběnka






Skrót do skalnego miasta




Lipa, pomnik przyrody

0 komentarze: