piątek, 10 lipca 2020

Browar Mieszczański w Turnovie (5.07.2020)

Obok siedziby Browaru Mieszczańskiego w Turnovie biegnie rowerowy szlak Greenway Jizera. Jeśli nie macie ochoty lub nie możecie napić się tutejszego  piwa warto przyjechać w okolice Turnova, choćby po to by przejechać się asfaltową ścieżką biegnącą równolegle do rzeki. Jazdę najlepiej zacząć 10 km na północ, w miejscowości Malá Skála. Stamtąd trasa prowadzi w dół rzeki, łagodnie opadając. Czesi wykorzystują ścieżkę nie tylko do jazdy rowerem, ale także do pieszych spacerów, a najczęściej do jazdy na hulajnodze wyposażonej w wielkie przednie rowerowe koło, której wypożyczalnie znajdują wzdłuż szlaku. 

Okolice Małej Skały to, poza turystyką lądową, świetne miejsce do uprawiania spływów na pontonach. Rzeka w tym miejscu jest szeroka, jej nurt jest łagodny a i głębokość bezpieczna. W słoneczną niedzielę ruch na rzece był niewiele mniejszy niż na Greenway Jizera. Sama ścieżka wpada do miasta od strony urokliwego parku, który kończy się zabudowaniami Browaru Mieszczańskiego. Dalej można udać się na spacer po Turnovie lub zatrzymać w punkcie gastronomicznym ulokowanym w przyczepie stojącej obok zabudowań browaru. Jeśli wybierzecie drugą opcję do wyboru będziecie mieli cztery rodzaje czeskiej klasyki, od ósemki, przez dziesiątkę po dwunastkę (jasną i ciemną). Piwo można kupić z konsumpcją na miejscu, bądź w litrowych butelkach na wynos. Wszelkie dostępne informacje, w tym godziny otwarcia browaru, dostępne są tutaj.

Kominy bogatyńskiej elektrowni

Ještěd na horyzoncie


Okolice Małej Skały

Jizera









Moje zakupy
Jeśli chodzi o historię, ostatnie piwo uwarzono w Turnovie w 1942 roku, po ponad trzystu latach piwowarskiej tradycji. Obecny browar swoją siedzibę ulokował w przestronnych pofabrycznych budynkach, a działalność rozpoczął w 2019 roku. Sama firma działa od 2012 roku. Jej właściciel chce sprzedawać piwo we własnych przybytkach. Do tego celu uruchomił już dwa punkty gastronomiczne: restaurację i hotel z barem. W przyszłości w browarze ma powstać restauracja na 300 miejsc, a przyległa do browaru łąka leżąca nieopodal rzeki ma stać się miejscem rekreacyjnym z przystanią dla osób korzystających z uroków Jizery. Przepiękne położenie i możliwość skorzystania z uroków lata to wielkie atuty, których wykorzystanie przyciągnie w to miejsce jeszcze więcej osób. Opuszczając niezagospodarowaną łąkę przy browarze pomyślałem, że dobrze, iż są tacy wizjonerzy, choćby i te czterdzieści kilka kilometrów od Bogatyni. Bez nich świat byłby płaski i bezbarwny…

Mapa:

0 komentarze: