niedziela, 1 września 2019

Wakacje nad jeziorem Maggiore cz. VI: willa Pallavicino (31.08.2019)

Wśród atrakcji jeziora Maggiore nie może zabraknąć willi. Nie jest tu ich tyle co nad Como, nie są też aż tak bardzo okazałe. Niemniej i tutaj można spotkać ciekawe obiekty, w których często ważniejsze od samego budynku jest jego otoczenie. Tak jest właśnie w przypadku willi, a raczej parku Pallavicino zlokalizowanego w miejscowości Stresa. Willa co prawda stoi, nie jest jednak dostępna dla zwiedzających. Turyści mają za to dostęp do tutejszej fauny i flory, z czego tej pierwszej jest niemal tyle co w mini-zoo, a część biega swobodnie między turystami. Wszystko to w cenie 11 euro od osoby.

Willa Pallavicino została zbudowana w 1855 roku. Początkowo należała do Ruggero Bonghi, włoskiego męża stanu i pisarza. W 1862 roku kompleks wilii wraz z rozrastającym się ogrodem przejęła na własność rodzina Pallavicino, przekształcając ją w dziewiętnastowieczną willę w stylu neoklasycystycznym. W 1956 roku potomkowie rodu postanowili przearanżować ogród w miejsce, w którym poza roślinami obecne będą również zwierzęta. Całość udostępnili do zwiedzania. 

Obecnie, jeśli chodzi o rośliny, w ogrodzie można podziwiać kasztanowce, czerwone buki, klony, modrzewie, baobaby, sekwoje i magnolie. Prawdziwą atrakcje jest pokaźny cedr libański rosnący w naturalnym amfiteatrze obok willi. W przypadku zwierząt, część zamknięta jest, niestety, w odgrodzonych wybiegach i klatkach. Dla zwiedzających udostępniono natomiast zagrodę z tybetańskimi kozami, lamami, owcami, a nawet sarnami. Wszystkie zwierzęta są oswojone, dają się dotykać, nie zagrażają nawet dzieciom, które potrafią wejść w stado kóz. Do innych okazów, które napotkamy w parku należą zebry, kangury, pieski stepowe, papugi, szopy, żółwie, a nawet bociany. W sumie jest tu około pięćdziesięciu gatunków zwierząt. 

Willa Pallavicino

Cedr libański

Zagroda dostępna bez barier















Stresa









0 komentarze: