poniedziałek, 27 lutego 2017

Jonsdorf: Dom Motyli, skała Hieronimusa i Krzyż (25.02.2017)

W słoneczną sobotę skierowaliśmy nasze kroki do Jonsdorfu z zamiarem odwiedzenia tutejszej atrakcji turystycznej istniejącej od 2004 roku, czyli Domu Motyli (Schmetterlingshaus). Wybraliśmy się też na krótki spacer po kurorcie zaliczając dwa punkty widokowe.
Dom Motyli powstał w miejscu po byłej fabryce materiałów włókienniczych jako antidotum na rosnące bezrobocie w Jonsdorfie. Przy obiekcie znajduje się bezpłatny parking, a w środku poza halą lotów przeznaczoną dla motyli piętrowa ekspozycja gadów i płazów. W terrariach znajdziemy węże, jaszczurki, żółwie, pająki, modliszki i jeszcze wiele innych gatunków małych zwierząt, jest tu także kilkumetrowe akwarium z rafą koralową i egzotycznymi rybami. W głównym budynku jest też gastronomia i sklepik z pamiątkami oraz szatnia i toalety. Bilety sprzedaje miły pan władający językiem polskim. To nic, że myli mu się „dzień dobry” z „do widzenia”, pomyłki są urocze, bo i atmosfera bardzo tu rodzinna.
W pomieszczeniu przeznaczonym dla motyli panuje podwyższona temperatura i duża wilgotność. W powietrzu fruwa około 250 motyli z różnych części świata reprezentujących 35 gatunków. Niestety, żywot owadów jest krótki, bo zaledwie 2-3 tygodniowy. Z tego względu Dom Motyli systematycznie importuje larwy. Poza motylami w hali żyją przepiórki chińskie i małpki marmozety. Zdarza się, że motyle siadają na ręce lub głowie zwiedzającego, zwabione zapachem perfum. Takie „przystanki” nie powinny nikogo dziwić, ani tym bardziej niepokoić, bo motyle nie gryzą i nie drapią.
Za wejście i podziwianie owadów, gadów i płazów zapłacimy 6,50 euro, obiekt jest czynny codziennie, od 10.00 do 18.00, w ramach wstępu otrzymamy także skondensowany przewodnik w języku polskim z najważniejszymi informacji o obiekcie.

Dom Motyli...

...i jego mieszkańcy




Przepiórka chińska trochę jak mała kurka






Makieta Domu Motyli




Z Domu Motyli przeszliśmy w stronę centrum kurortu do parku zdrojowego z oczkiem wodnym. Odchodzi stąd czerwony szlak pieszy w kierunku punktu widokowego zwanego skałą Hieronimusa usytuowanego w miejscu pierwszego tutejszego kamieniołomu. Szlak prowadzi wzdłuż ścieżki zdrowia, mija skałę i biegnie na północ. Sam utwór skalny to rewelacyjny punkt widokowy, skąd rozchodzą się widoki na cały kurort i dalsze okolice. 


Park

Oczko wodne w parku

Są tu też papugi

Skała Hieronimusa


Widoki ze szczytu skały




Podążając czerwonym szlakiem dojdziemy w okolice Krzyża – pomnika upamiętniającego ofiary poległe w czasie pierwszej wojny światowej. Pomnik to także ciekawy punkt widokowy przede wszystkim na położony w dole kościół ewangeliczny. Są ławki i zielony skwer wokół Krzyża. Warto tu przyjść, gdyż jest to mniej oczywista atrakcja Jonsdorfu, świetnie nadająca się na niedzielny spacer.

Pomnik...

...i widok na kościół

Uliczki Jonsdorfu

0 komentarze: