czwartek, 21 września 2017

Żaba, Okręt Podwodny, Igła i Ołtarz Bractwa (17.09.2017)

Żółty szlak biegnący na północ od centrum Czeskiej Kamienicy idzie zboczem góry Kunratický vrch, leżącej w paśmie Gór Łużyckich. Do niewątpliwych atrakcji tych stron należą punkty widokowe Żaba i Okręt Podwodny (czes. Ponorka). Powrót można zaplanować niebieskim szlakiem, odbijając po drodze na wybudowany w latach 1515 – 1614 i odrestaurowany leśny Ołtarz Bractwa oraz zdobywając najciekawszy z tutejszych punktów – Igłę (czes. Jehla). 

Podobnie jak poprzednim razem, także i teraz nasza wizyta w Czeskiej Kamienicy rozpoczęła się od zaparkowania samochodu na bezpłatnym parkingu w centrum miasta. Stąd wyruszyliśmy w kierunku początku żółtego szlaku wznoszącego się leśnymi trasami w stronę skały Żaba i leżącej kawałek dalej Ponorki. Oba punkty widokowe są zabezpieczone barierkami, dodatkowo przez Okręt Podwodny przerzucone są drewniane mostki. Nieco dalej znajduje się kolejne miejsce, skąd można podziwiać okolice. Nazwano je Tell-Plate, na cześć legendarnego szwajcarskiego kusznika Wilhelma Tella. Tellsplate to oryginalna nazwa kamiennej platformy, dzięki której Tell uciekł na wolność podczas transportu łodzią do miejsca dożywotniego odosobnienia. 

Czeska Kamienica

Miejski basen


Żaba

Okręt Podwodny i jego mostki...





Widoki z Tell-Plate



Zbliżając się do niebieskiego szlaku minęliśmy skalną kapliczkę, a schodząc nieco poniżej rozwidlenia szlaków doszliśmy do ukrytego w lesie Ołtarza Bractwa. Według jednej z legend ołtarz służył za miejsce potajemnych spotkań katolików w czasie kiedy region był kontrolowany przez protestancką szlachtę. W XIX wieku okolica stała się celem pielgrzymek i atrakcją turystyczną, w tym też czasie przeniesiono tu rzeźby świętych z pobliskiego kościoła w Czeskiej Kamienicy oraz postawiono nowy drewniany ołtarz. Po II wojnie światowej miejsce kultu zaczęło niszczeć. Dopiero w 1993 roku przeprowadzono gruntowne sprzątanie, a w 2011 roku restaurację, w czasie której nadano miejscu obecny wygląd. 

Leśna skalna kapliczka

Ołtarz Bractwa






Zawróciliśmy i niebieskim szlakiem skierowaliśmy się w stronę najokazalszego puntu widokowego – Igły. Ta umieszczona na skale platforma (na wysokości 478 m n.p.m.) umożliwia podziwianie Czeskiej Kamienicy oraz okolic, aż po rejony Czeskiej i Saskiej Szwajcarii. Jest tu dość ciasno, ale na szczęście w niedzielę nie było tłoku, można więc było spędzić na skale trochę więcej czasu.

Do centrum miasteczka doszliśmy szybko opadającym szlakiem, który zmienił się w leśną drogę, by na końcu stać się jedną z czeskich uliczek. 

Punkt widokowy Igła








I ponownie w Czeskiej Kamienicy




Mapa:

2 komentarze:

Ciekawe miejsce��. Gdzie dokładnie można swobodnie zostawić samochód w tej miejscowości?

W rynku w Czeskiej Kamienicy.