piątek, 12 maja 2017

Do zameczku w Jagniątkowie czyli Dom Gerharta Hauptmanna (7.05.2017)

Blisko 200 tysięcy przedwojennych marek kosztowała budowa wzorowanego na pałacyk z basztą domu późniejszego noblisty Gerharta Hauptmanna, który powstawał w latach 1900 – 1901. Inne dane obiektu też robią wrażenie: jego powierzchnia to 0,19 ha, kubatura ponad 10 tys. metrów sześciennych, obszar parku należącego do domu to 1,61 ha. Odwiedziłem Dom Gerharta Hauptmanna, obecnie będący oddziałem Muzeum Miejskiego w Jeleniej Górze, w czasie ostatniego niedzielnego wyjazdu rowerem.

Pogoda w Bogatyni nie była jeszcze taka zła, załamała się w trakcie powrotu, gdzieś na drodze pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój. Temperatura spadła do około 5 stopni Celsjusza, pojawiły się, na szczęście niewielkie, opady deszczu. Średnio na taką pogodę byłem przygotowany, otuchy dodali mi jadący w przeciwną stronę kolarze, z którymi pozdrawialiśmy się i wymienialiśmy uśmiechy. Zanim jednak ruszyłem w drogę powrotną miałem przed sobą blisko 70 km do pokonania, w tym sporą ściankę z Piechowic do Jagniątkowa, gdzie znajduje się Dom Gerharta Hauptmanna. Sama miejscowość jest dzisiaj dzielnicą Jeleniej Góry choć wygląda jak samodzielne miasteczko. Wciśnięte nieco na ubocze, urokliwe miejsce za drzewami otoczone żywą zielenią – tak obecnie z zewnątrz wygląda muzeum pamięci Gerharta Hauptmanna, dramaturga i powieściopisarza, który w 1912 roku otrzymał literacka Nagrodę Nobla.


Szklarska Poręba


Park przy muzem

Dom Gerharta Hauptmanna



Niemiecki literat mieszkał w Jagniątkowie z przerwami od 1901 roku aż do śmierci w 1946 roku. Willa Wiesenstein, bo tak został nazwany zameczek, została zbudowana według projektu berlińskiego architekta Hansa Grisebacha. Po II wojnie światowej, kiedy zorganizowano dla wdowy po pisarzu specjalny pociąg do Niemiec „Hauptmann Transport”, w którym przewieziono dobytek i spuściznę po twórcy, losy obiektu nie były do końca znane. Ostatecznie do 1997 roku mieścił się tutaj Ośrodek Wczasów Dziecięcych "Warszawianka". Muzeum zaczęło swoją działalności w 2005 roku i obecnie do zwiedzania udostępnionych jest 5 sal: gabinet Gerharta Hauptmanna, biblioteka, sala kominkowa, jadalnia oraz ciekawy hol – w całości ozdobiony wykonaną przez J. M. Avenariusa polichromią o rajskiej tematyce. Wśród eksponatów znajdziemy pamiątki po pisarzu, pierwsze wydania jego książek, dokumenty, fotografie. Bilet wstępu kosztuje 7 zł.

Wnętrza muzeum














Po zwiedzaniu i sesji fotograficznej ruszyłem do domu. Po drodze czekały na mnie dwie kolejne ścianki. Pierwsza to podjazd z Piechowic przez Szklarską Porębę Dolną w okolice Zakrętu Śmierci, druga zaś z dolnej części Świeradowa-Zdroju w okolice kolejki gondolowej. W sumie spore podjazdy, ale przy takiej pogodzie była szansa się rozgrzać. 

Chłodny Świeradów-Zdrój



Mapa:


0 komentarze: