Austria

Alpy Wapienne. Droga do jeziora Schwarzensee.

Czechy

Góry Izerskie. Okolice Detrichova.

Polska

Karkonosze. Przełęcz Odrodzenie.

Czechy

Czeski Raj. Panorama z wieży widokowej Cisarsky Kamen.

Austria

Alpy Wapienne. Góra Schafberg.

piątek, 25 września 2020

Hejnickie punkty widokowe: Poustevníkův kámen i Hejnické Madony (20.09.2020)

Propozycja na niedzielny spacer zaledwie 20 km od Bogatyni to wizyta na dwóch przeciwległych punktach widokowych rozpostartych ponad Hejnicami. Oba można odwiedzić na piechotę zostawiając auto na parku przy bazylice Najświętszej Marii Panny.

Punkt widokowy Poustevníkův kámen (Kamień Pustelnika) nabrał obecnego kształtu w 2018 roku kiedy na skale wierzchołka Na Chatkách (465 m n.p.m.) stanął krzyż i dokonano jego poświęcenia. Przygotowano również barierki zabezpieczające i ławkę do podziwiania przede wszystkim Hejnic. Choć nie tylko. Z góry widać Paličník, Frýdlantské cimbuří i Ořešník, a więc lokalną górską klasykę. Poustevníkův kámen znany był już wcześniej ze swoich widoków, a na początku XX wieku stała tu restauracja. Na zboczu góry uruchomiono nawet leśny teatr z widownią dla dwóch tysięcy osób. Na spektakl inaugurujący otwarcie teatru w 1914 roku zjawiło się ok. 1000 osób. Potem na wzgórzu odbywały się regularne przedstawienia aż do czasów II wojny światowej, po której zaprzestano działalności scenicznej. Na górę najlepiej dojść zielonym pieszym szlakiem.

Bazylika w Hejnicach






Poustevníkův kámen









Teatr leśny

Widownia teatru



Drugi z punktów widokowych leży po przeciwnej stronie położnego w dole miasteczka i mimo, że jest stąd bliżej do Łaźni Libverda leży on jeszcze w granicach Hejnic. Hejnické Madony, bo tak się ten punkt nazywa, podobnie jak Poustevníkův kámen umożliwia podziwianie bazyliki i jej okolic, widać stąd także restaurację Obří Sud. Na miejscu stoi szeroka ławka i rzeźba Madonny, która, według legendy, uratowała zdrowie lokalnego rzemieślnika. A było tak. Rzemieślnik, który zatrzymywał się w tym miejscu na odpoczynek pewnego dnia, zostawiając w domu chorą żonę i dziecko, zasnął podczas odpoczynku. W czasie snu aniołowie kazali mu powiesić obraz Matki Bożej, obiecując, że jego rodzina wyzdrowieje. Bogobojny rzemieślnik spełnił prośby aniołów i wkrótce na miejscu stanęła figurka Matki Bożej. Jakiś czas potem żona i dziecko wrócili do zdrowia… Tyle legenda. Autorem współcześnie stojącej tu rzeźby jest Jiří Genzer. 

 

Obří Sud


Hejnické Madony




Sobota w mieście Žatec (19.09.2020)

Žatec to historyczne czeskie miasto położone w północno-zachodnich Czechach, dwie i pół godziny jazdy autem od Bogatyni. Poza tym, że zapisało się w historii naszych południowych sąsiadów jako jedno z największych i najbardziej rozwiniętych miast w końcowym okresie średniowiecza, jest przede wszystkim znane z piwa i chmielu, i stąd głównie bierze się jego obecne bogactwo.

Działający w Žatcu browar powstał na początku XIX wieku i nieprzerwanie do dzisiaj produkuje piwo. Jednak same tradycje piwowarstwa, a przede wszystkim chmielarstwa sięgają w głąb historii. W 1265 roku wraz z nadaniem praw miejskich Žatec uzyskał przywilej warzenia piwa i od tamtej pory historia miasta jest ściśle związana ze złocistym trunkiem. W mieście otworzyło swoje podwoje muzeum chmielu, jest tu Instytut Chmielarstwa, działa Świątynia Chmielu i Piwa, obok której w 2010 roku wybudowano wieżę widokową Chmelový majak o wysokości 42 m. Z wieży rozciąga się doskonały widok na miasto i okolice, w szczególności na pasmo graniczne Rudaw. Wstęp jest płatny i wynosi 50 koron. Jeśli chodzi o sam browar, obecnie jest on własnością grupy Carlsberg, mimo to produkcja obroniła się przed koncernowymi praktykami i w Žatcu piwo warzone jest w oparciu o tradycyjne receptury z użyciem lokalnego znanego na całym świecie chmielu o charakterystycznej dużej zawartości gorzkich i aromatycznych substancji. Piwo najlepiej kupić w sklepie obok siedziby browaru. W sprzedaży jest kilkanaście jego rodzajów, głównie lagerów. Žatec, z uwagi na historyczne centrum, stał się tłem dla wielu filmów i seriali. Ostatnio jest intensywnie eksploatowany przez polskich stand-uperów – Michała Kempę i Piotra Szumowskiego, którzy są głównymi bohaterami krótkich satyrycznych odcinków „Dobrych nowin”, serialu ukazującego się na YouTube i sponsorowanego przez tutejszy browar.

Browar Žatec

Zakupy w browarze

Rynek w Žatcu

Wieża widokowa Chmelový majak


Świątynia Chmielu i Piwa


Widoki z wieży







  

Ponieważ do Žatca zabrałem rower udało się zrobić ponad 70-cio kilometrową rundkę po okolicy. Z miejsc ciekawych do odwiedzenia polecam przejazd i widoki z tamy Nechranice, wybudowanej w latach 60-tych XX wieku na potrzeby elektrowni Tušimice. Jest to najdłuższa tama w Europie Środkowej o długości 3280 m, dzięki której powstał zalew o wielkości 1338 ha, służący obecnie do rekreacji, ale także jako siedlisko ptaków objęte obszarem Natura 2000. Dalej na północ rozciąga się odkrywka węgla brunatnego, która zaopatruje w węgiel dwie tutejsze elektrownie i jedną elektrociepłownię. Co ciekawe, na niemal całym odcinku północnej części kopalni zbudowano doskonałą, asfaltową trasę rowerową, która częściowo przebiega po terenach odkrywki. Jej długość wynosi ponad 10 km i warto się nią przejechać. Tym bardziej, że jej początek sięga innego tutejszego historycznego miasta – Kadaň. Powstało ono w podobnym czasie co Žatec, w 1260 roku, w którym to otrzymało tytuł miasta królewskiego. W Kadaniu znajduje się najwęższa ulica w Czechach (Katova), tutejszy klasztor franciszkanów jest najstarszym miejscem pielgrzymkowym w Czechach, a stare miasto otaczają najdłużej w Czechach zachowane fortyfikacje. Przy wylocie miasta na północ znajduje się rozległy, przepiękny i stary park, w którym swój początek bierze ścieżka rowerowa w stronę odkrywki. 

Zapora Nechranice



 Kadaň






Ścieżka rowerowa wokół granicami kopalni


Odkrywka węgla brunatnego