piątek, 20 lipca 2018

Przerwana zapora na rzece Bílá Desná (8.07.2018)

Powtórnie odwiedziłem urokliwe zakątki zniszczonej zapory na rzece Bílá Desná w czeskich Górach Izerskich. Tym razem bez roweru, dzięki czemu mogłem dokładnie obejrzeć wszystkie zakątki tego uchodzącego, po tylu latach od tragedii, za atrakcję turystyczną miejsca. 

Do opisu, który pojawił się przy okazji mojego poprzedniego wpisu o zaporze warto dodać, że pierwszy przeciek został zauważony przez przechodzących drwali, którzy powiadomili nadzór tamy o tryskającym źródełku o grubości połowy palca. Przeciek zaczął szybko się poszerzać i popołudniu od strony koryta rzeki zaczął odpadać materiał budowlany. Minęło pół godziny i tama została uszkodzona aż do samego dna co zapoczątkowało proces nieodwracalnej destrukcji. Po katastrofie przez 17 lat prowadzone było postępowanie karne, w wyniku którego ustalono, że przyczynami przerwania zapory było źle dobrane miejsce budowli i jej wady konstrukcyjne. Dyrektor firmy budowlanej po otrzymaniu wstępnego raportu dotyczącego przyczyn katastrofy popełnił samobójstwo.





Minionej niedzieli ruch nad zaporą był raczej okazjonalny, choć od czasu do czasu nad tamą pojawiały się większe grupy rowerzystów. Uwagę moją przykuł pomnik ku czci ofiar pamiętnej tragedii: skryty w lesie obelisk został opasany wąskimi odcinkami metalu, na których wytłoczono nazwiska i lata urodzenia osób zmarłych w wyniku katastrofy. Naniesione na paski daty pochodzące z końca XIX i początku XX wieku robią niesamowite wrażenie, uzmysławiają ile już czasu upłynęło od tamtych dni, a jednocześnie są pamiątką po życiu tych tragicznie zmarłych ludzi, których grobów zapewne nie ma już na żadnym istniejącym cmentarzu… Tutaj coś jednak po nich pozostało.
















Obelisk upamiętniający ofiary katastrofy


Bufet

Nad tamą można się pożywić i napić w czynnym bufecie, a nawet zjeść ciasto pochodzące z własnych wypieków. Jeśli chodzi o parking – auto najlepiej zostawić po lewej stronie drogi (patrząc od strony schroniska Smědava), około 300 m przed wejściem na szlak prowadzący do zapory. W miejscu, w którym trasa rowerowa nr 3020 wchodzi w głąb Gór Izerskich znajduje się plac na kilka pojazdów.

Mapa:

0 komentarze: