piątek, 25 września 2015

Wieża widokowa Studenec (13.09.2015)

Niedzielny spacer przeznaczyliśmy na zdobycie szczytu Studenec (736 m n.p.m.) leżącego w paśmie Gór Łużyckich w pobliżu miejscowości Líska.
Żeby skrócić podejście, samochód najlepiej zaparkować na końcu miejscowości Líska, gdzie znajduje się bezpłatny parking. Aby się tam dostać należy skręcić z głównej drogi nr 263 do centrum miejscowości, a potem jechać cały czas pod górę, niekiedy bardzo wąskimi odcinkami drogi. Z parkingu na szczyt prowadzi czerwony szlak. Na górze znajduje się ponownie otwarta dla turystów w 2009 roku wieża widokowa. Pierwsza konstrukcja platformy widokowej była czynna już w XIX wieku jednak na skutek spadku popularności po II wojnie światowej wieży nie konserwowano i zaczęła popadać w ruinę. Oprócz niej na szczycie znajdował się letni gościniec, z którym czas obszedł się jeszcze gorzej i dzisiaj nie ma praktycznie po nim śladu.
Czeskie Lasy blisko 10 lat starały się o odbudowę wieży i wskrzeszenie turystyki w tym rejonie. Udało się tego dokonać za sprawą przede wszystkim sponsorów, którzy dali pieniądze na modernizację konstrukcji platformy i na zrekonstruowanie schodów. Obecnie schodów jest 89 i każdy na odwrocie posiada tabliczkę z nazwiskiem bądź nazwą sponsora. Są tu osoby indywidualne, instytucje, firmy i rządowe agendy. Koszty odbudowy wieży ponieśli głównie Czesi, ale wśród sponsorów można również znaleźć Niemców.
Z platformy rozciąga się widok na Góry Łużyckie i Czeską oraz Saską Szwajcarię. Wędrówka na górę nie trwa zbyt długo, a gdyby ktoś czuł niedosyt może spod parkingu ruszyć na sąsiedni, nieco niższy, Złoty Wierch. Tam również prowadzi czerwony szlak.

Studenec

Złoty Wierch


Wieża na Studencu


Sponsorzy schodów


Lista sponsorów

Zwałowisko skalne na zboczu Studenca

I mapka:

0 komentarze: