środa, 19 kwietnia 2017

Czeski Raj: zamek Hrubá Skála, łaźnie Sedmihorky i wieża widokowa Dubecko (15.04.2017)

Korzystając z w miarę optymistycznych prognoz pogody na Wielką Sobotę wybrałem się na południe od Bogatyni, w stronę Czeskiego Raju. Poza kilkoma kroplami deszczu aura nie zawiodła, a chwilami świeciło nawet słońce. Dzięki temu bez przeszkód dotarłem do miejsc położonych za Trutnovem: zamku Hrubá Skála i wieży widokowej Dubecko. Serca Czeskiego Raju.

Przez skalne miasto Hruboskalsko, dość popularne w naszych rejonach, prowadzą szlaki piesze i rowerowe. Przecinają one południkowo cały obszar łącząc odcinkami najważniejsze punkty do zaliczenia. Wśród tutejszych atrakcji jest między innymi zamek Valdštejn oraz wybudowana na podwalinie zamku z XIV wieku renesansowa Hrubá Skála. Ten ostatni zamek stoi na dwóch piaskowcowych skałach, które wznoszą się na wysokość 60 m nad doliną rzeczki Libuňki. Sam obiekt służy dzisiaj za hotel, a do zwiedzania udostępniony jest dziedziniec i wieża widokowa (za wstęp zapłacimy 20 koron). W pobliżu zamku znajduje się parking skąd można wyruszyć na pieszą wycieczkę w głąb skalnego miasta. Można też, jak ja zrobiłem, przenieść się nieco poniżej poziomu zamku, do łaźni zwanych Sedmihorky, których założycielem jest Antonín Šlechta. Popiersie tego czeskiego lekarza, który w 1841 roku otworzył podwoje klimatycznego spa stoi pośrodku niewielkiego leczniczego kompleksu. Czynne także dziś, łaźnie oferują leczenie przede wszystkim w oparciu o system medycyny indyjskiej zwany ajurwedą. Leczy się tu problemy związane z chorobami psychosomatycznymi, ale także kręgosłupem, sercem, nerkami, i wiele innych. Przed kompleksem znajduje się parking, który może stanowić alternatywne do Hrubej Skály miejsce startu do zwiedzania tutejszych piaskowców. 

Tak wyglądają szlaki rowerowe w Hruboskalsko, wcześniej był nawet asfalt

Punkt widokowy

I same widoki


Kozákov

Hotel przed zamkiem Hrubá Skála


I sam zamek





Zjazd do łaźni

Sedmihorky





Po opuszczeniu łaźni, w których z minuty na minutę przybywało turystów, odbiłem na północny wschód, w kierunku wsi Dubecko na skraju, której stoi metalowa, wyposażona w zewnętrzne, ażurowe schody wieża widokowa. Jej wysokość to 50 m, platforma widokowa znajduje się nieco poniżej, na 36 metrze. Na górę prowadzi 176 schodów, obiekt został oddany do użytku w 2002 roku. Z uwagi na to, że na szczycie wieży znajduje się infrastruktura antenowa teren obiektu jest ogrodzony i, z powodu małego ruchu, najczęściej zamknięty. Dlatego po klucz od furtki należy udać się do ostatniego na drodze do wieży domu, gdzie u pana Lejska zapłacimy za bilet wstępu (20 koron) oraz dostaniemy pamiątkową widokówkę. Do obiektu prowadzi prosta, utwardzona droga, którą można pokonać nawet kolarzówką. Z góry widać Czeski Raj, masyw Kozákova i, zapewne, jeszcze wiele innych odległych miejsc, niestety, sobotnia pogoda nie była na tyle łaskawa, by zajrzeć w głąb Czech. Warto podkreślić, że zdobycie wieży jest wyczynem samym w sobie, gdyż wejście po krętych, ażurowych schodach dla osób z lękiem przestrzeni może okazać się nie do pokonania, mimo że spełniają one wszelkie normy bezpieczeństwa.

Wieża widokowa Dubecko


Kozákov jeszcze bliżej


Zamek Trosky

Hrubá Skála




Powrót do domu zaplanowałem przez miejscowość Malá Skála, gdzie odwiedziłem rozkwitający tutejszy browar restauracyjny, który dorobił się w końcu sprzedaży piwa na wynos w 1,5-litrowych butelkach. 

Mapa:



0 komentarze: