środa, 25 maja 2016

Pravčicka Brama (22.05.2016)

Pravčicka Brama to twór skalny położony w Czeskiej Szwajcarii (w sąsiedztwie turystycznego miasteczka Hřensko) coraz bardziej popularny w Bogatyni. Kto jeszcze nie obejrzał i nie dotknął tego największego mostu skalnego w Europie, powinien jak najszybciej nadrobić zaległości.
Wszystko za sprawą naszej koleżanki, której chcieliśmy pokazać skalną osobliwość. A ponieważ nigdy tu jeszcze nie była, na zwiedzanie mostu wybraliśmy idealną porę, ostatnią słoneczną niedzielę. Tym razem jednak (to nasza druga tutaj wizyta) dotarliśmy do mostu czerwonym szlakiem od strony miejscowości Mezní Louka. Co prawda odległość dwukrotnie dłuższa niż z Hřenska, ale były i plusy: bardzo malowniczy szlak wiodący wzdłuż tutejszych piaskowców z panoramami na Czeską Szwajcarię no i przede wszystkim ominięcie żmudnego podejścia pod Bramę. Dość powiedzieć, że w XIX wieku, czyli od czasu kiedy udostępniono bramę do zwiedzania, istniał zwyczaj wynajmowania mułów lub tragarzy do pokonania drogi z Hřenska. Teraz byłoby trudno o czeskich Szerpów. Muszą wystarczyć własne nogi i grzbiet.
Samochód zostawiliśmy na obszernych parkingu w Mezní Louka (w cenie 100 koron za dzień), na szlak weszliśmy przechodząc na drugą stronę drogi. Stąd do Bramy jest jakieś 6 km.
Niestety, wejście na sam łuk Bramy jest od 1980 roku zamknięte z powodu natłoku turystów. Ale zakaz wstępu nie przeszkadza podziwiać most i okolice. Do dyspozycji turystów są liczne punkty widokowe, które otwierają się po wykupieniu biletu wstępu (w cenie 75 koron za osobę dorosłą i 25 za dziecko), na miejscu znajduje się także restauracja, bistro, informacja turystyczna i punkt z pamiątkami. W przeszłości Brama była natchnieniem dla Hansa Christiana Andersena – bajkopisarza, który był tutaj dwukrotnie, brała też udział w scenie z filmu „Opowieści z Narnii”.
Oprócz samej Bramy miejsce słynie również z letniego pałacyku Sokole Gniazdo zbudowanego w 1881 roku przez właściciela posiadłości, księcia Edmunda Clary-Aldringena w miejscu chatki z kory dębowej, która służyła jako wyszynk. Budowla wciska się w skały, jej architektura wywodzi się ze stylu alpejskiego. Dziś pałacyk to przede wszystkim restauracja, jednak nie ma co liczyć na zbyt wiele – obiekt oferuje zaledwie kilka podstawowych czeskich dań.
Po odwiedzeniu wszystkich dostępnych punktów widokowych do parkingu w Mezní Louka wróciliśmy autobusem, który kursuje co godzinę i zatrzymuje się bezpośrednio u wyjścia ze szlaku w kierunku Hřenska. Rozkład jazdy można sprawdzić tutaj

Widoki na czerwonym szlaku


Pałacyk Sokole Gniazdo





Pravčicka Brama

Restauracja

Růžovský vrch



Płaski szczyt Děčínskego Sněžníka






I jeszcze raz Pravčicka Brama





Mapka:

0 komentarze: