środa, 11 maja 2016

Benešov nad Ploučnicí (7.05.2016)

Benešov nad Ploučnicí to miasteczko położone niedaleko Děčína, słynące z kompleksu zamkowego wybudowanego w stylu tzw. saskiego renesansu. W ostatnią sobotę wybrałem się tam rowerem w towarzystwie wspaniałej pogody.
Moja trasa wiodła przez Czeską Szwajcarię i jej serce – Jetřichovice gdzie nad okolicą wznoszą się skały z zadaszonymi punktami widokowymi, i zaczynają się liczne szlaki piesze i rowerowe. Z Jetřichovic odbiłem na południowy zachód, po raz pierwszy mijając takie miejscowości jak Srbská Kamenice i Stará Oleška. Wcześniej, bo w Rynarticach, zatrzymałem się przy podejściu do skalnej formacji Trpasličí skála, w której w XIX wieku miejscowy artysta wykuł reliefy w postaci krasnoludków i Królewny Śnieżki. Obecnie są one pokolorowane i cieszą wzrok nie tylko dzieci. 

Wieża widokowa na Jodłowej w Górach Łużyckich

Wejście do krainy krasnoludków - Trpasličí skála


I sama skała

Punkt widokowy nad Jetřichovicami

Kościół w miejscowości Srbská Kamenice

Decinsky Śnieżnik z wieżą widokową, budynki w dole to Decin

Wieża widokowa Sokoli Wierch - nie mylić z altanką na Sokolskim Wierchu

Sam Benešov nad Ploučnicí zachwyca zadbanym centralnym placem, przy którym stoi kolumna z figurą Matki Boskiej w otoczeniu zabytkowych kamieniczek. Znajduje się tu także Dolny Zamek, który powstał nieco później (w 1578 r.) niż jego Górna odnoga. Wszystko za sprawą Georga Fredericka Salhausena, który przywędrował do Benešova z Miśni, stając się fundatorem obu części zamku. Budowle miały zostać podzielone pomiędzy synów Salhausena, ale jeden z nich wyprowadził się z miasteczka. Nie wpłynęło to na działalność zamkowych struktur, z których Górna znajduje się poza obszarem centralnym, schowana za kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Obecnie obie części zamku są przeznaczone do zwiedzania, na ich tyłach znajdują się ogrody. 

Zabytkowe centrum Benešov nad Ploučnicí



Wejście do Górnego Zamku

Górny Zamek


Dolny Zamek

Dolny Zamek (na lewo), na wprost za bramą kościół Narodzenia NMP

Na obrzeżach miasteczka od południowej strony na zboczu Sokolskiego Wierchu umiejscowiony jest punkt widokowy w formie altanki zbudowanej na początku XX wieku. Rozciąga się stąd widok na dolinę rzeki Ploučnice oraz okoliczne wzniesienia. Wstęp na piętrową altankę jest bezpłatny, a widoki niezapomniane.
Po obfotografowaniu miasteczka i posileniu się zarządziłem powrót do Bogatyni. W drodze do domu zahaczyłem o browar w Czeskiej Kamienicy, gdzie zrobiłem stosowne zakupy. Niestety, zerwał się wiatr i jak zwykle wiał w czoło. Niby powinienem się do takich warunków jazdy przyzwyczaić, ale tego dnia wyjątkowo mi nie szło...

Altanka i poniżej widoki







Mapka:



0 komentarze: