piątek, 25 września 2020

Hejnickie punkty widokowe: Poustevníkův kámen i Hejnické Madony (20.09.2020)

Propozycja na niedzielny spacer zaledwie 20 km od Bogatyni to wizyta na dwóch przeciwległych punktach widokowych rozpostartych ponad Hejnicami. Oba można odwiedzić na piechotę zostawiając auto na parku przy bazylice Najświętszej Marii Panny.

Punkt widokowy Poustevníkův kámen (Kamień Pustelnika) nabrał obecnego kształtu w 2018 roku kiedy na skale wierzchołka Na Chatkách (465 m n.p.m.) stanął krzyż i dokonano jego poświęcenia. Przygotowano również barierki zabezpieczające i ławkę do podziwiania przede wszystkim Hejnic. Choć nie tylko. Z góry widać Paličník, Frýdlantské cimbuří i Ořešník, a więc lokalną górską klasykę. Poustevníkův kámen znany był już wcześniej ze swoich widoków, a na początku XX wieku stała tu restauracja. Na zboczu góry uruchomiono nawet leśny teatr z widownią dla dwóch tysięcy osób. Na spektakl inaugurujący otwarcie teatru w 1914 roku zjawiło się ok. 1000 osób. Potem na wzgórzu odbywały się regularne przedstawienia aż do czasów II wojny światowej, po której zaprzestano działalności scenicznej. Na górę najlepiej dojść zielonym pieszym szlakiem.

Bazylika w Hejnicach






Poustevníkův kámen









Teatr leśny

Widownia teatru



Drugi z punktów widokowych leży po przeciwnej stronie położnego w dole miasteczka i mimo, że jest stąd bliżej do Łaźni Libverda leży on jeszcze w granicach Hejnic. Hejnické Madony, bo tak się ten punkt nazywa, podobnie jak Poustevníkův kámen umożliwia podziwianie bazyliki i jej okolic, widać stąd także restaurację Obří Sud. Na miejscu stoi szeroka ławka i rzeźba Madonny, która, według legendy, uratowała zdrowie lokalnego rzemieślnika. A było tak. Rzemieślnik, który zatrzymywał się w tym miejscu na odpoczynek pewnego dnia, zostawiając w domu chorą żonę i dziecko, zasnął podczas odpoczynku. W czasie snu aniołowie kazali mu powiesić obraz Matki Bożej, obiecując, że jego rodzina wyzdrowieje. Bogobojny rzemieślnik spełnił prośby aniołów i wkrótce na miejscu stanęła figurka Matki Bożej. Jakiś czas potem żona i dziecko wrócili do zdrowia… Tyle legenda. Autorem współcześnie stojącej tu rzeźby jest Jiří Genzer. 

 

Obří Sud


Hejnické Madony




0 komentarze: