piątek, 25 września 2020

Sobota w mieście Žatec (19.09.2020)

Žatec to historyczne czeskie miasto położone w północno-zachodnich Czechach, dwie i pół godziny jazdy autem od Bogatyni. Poza tym, że zapisało się w historii naszych południowych sąsiadów jako jedno z największych i najbardziej rozwiniętych miast w końcowym okresie średniowiecza, jest przede wszystkim znane z piwa i chmielu, i stąd głównie bierze się jego obecne bogactwo.

Działający w Žatcu browar powstał na początku XIX wieku i nieprzerwanie do dzisiaj produkuje piwo. Jednak same tradycje piwowarstwa, a przede wszystkim chmielarstwa sięgają w głąb historii. W 1265 roku wraz z nadaniem praw miejskich Žatec uzyskał przywilej warzenia piwa i od tamtej pory historia miasta jest ściśle związana ze złocistym trunkiem. W mieście otworzyło swoje podwoje muzeum chmielu, jest tu Instytut Chmielarstwa, działa Świątynia Chmielu i Piwa, obok której w 2010 roku wybudowano wieżę widokową Chmelový majak o wysokości 42 m. Z wieży rozciąga się doskonały widok na miasto i okolice, w szczególności na pasmo graniczne Rudaw. Wstęp jest płatny i wynosi 50 koron. Jeśli chodzi o sam browar, obecnie jest on własnością grupy Carlsberg, mimo to produkcja obroniła się przed koncernowymi praktykami i w Žatcu piwo warzone jest w oparciu o tradycyjne receptury z użyciem lokalnego znanego na całym świecie chmielu o charakterystycznej dużej zawartości gorzkich i aromatycznych substancji. Piwo najlepiej kupić w sklepie obok siedziby browaru. W sprzedaży jest kilkanaście jego rodzajów, głównie lagerów. Žatec, z uwagi na historyczne centrum, stał się tłem dla wielu filmów i seriali. Ostatnio jest intensywnie eksploatowany przez polskich stand-uperów – Michała Kempę i Piotra Szumowskiego, którzy są głównymi bohaterami krótkich satyrycznych odcinków „Dobrych nowin”, serialu ukazującego się na YouTube i sponsorowanego przez tutejszy browar.

Browar Žatec

Zakupy w browarze

Rynek w Žatcu

Wieża widokowa Chmelový majak


Świątynia Chmielu i Piwa


Widoki z wieży







  

Ponieważ do Žatca zabrałem rower udało się zrobić ponad 70-cio kilometrową rundkę po okolicy. Z miejsc ciekawych do odwiedzenia polecam przejazd i widoki z tamy Nechranice, wybudowanej w latach 60-tych XX wieku na potrzeby elektrowni Tušimice. Jest to najdłuższa tama w Europie Środkowej o długości 3280 m, dzięki której powstał zalew o wielkości 1338 ha, służący obecnie do rekreacji, ale także jako siedlisko ptaków objęte obszarem Natura 2000. Dalej na północ rozciąga się odkrywka węgla brunatnego, która zaopatruje w węgiel dwie tutejsze elektrownie i jedną elektrociepłownię. Co ciekawe, na niemal całym odcinku północnej części kopalni zbudowano doskonałą, asfaltową trasę rowerową, która częściowo przebiega po terenach odkrywki. Jej długość wynosi ponad 10 km i warto się nią przejechać. Tym bardziej, że jej początek sięga innego tutejszego historycznego miasta – Kadaň. Powstało ono w podobnym czasie co Žatec, w 1260 roku, w którym to otrzymało tytuł miasta królewskiego. W Kadaniu znajduje się najwęższa ulica w Czechach (Katova), tutejszy klasztor franciszkanów jest najstarszym miejscem pielgrzymkowym w Czechach, a stare miasto otaczają najdłużej w Czechach zachowane fortyfikacje. Przy wylocie miasta na północ znajduje się rozległy, przepiękny i stary park, w którym swój początek bierze ścieżka rowerowa w stronę odkrywki. 

Zapora Nechranice



 Kadaň






Ścieżka rowerowa wokół granicami kopalni


Odkrywka węgla brunatnego





 

0 komentarze: