piątek, 3 lipca 2020

Punkt widokowy Havraní skály i browar BORN w Novým Borze (27.06.2020)

Miasteczko Nový Bor leżące w pobliżu znanych i w Bogatyni atrakcji (takich jak Skalní hrad Sloup v Čechách czy Panská skala) jest niemniej godne polecenia niż jego sławni sąsiedzi. Głównie za sprawą urozmaiconego szlaku turystycznego biegnącego przez skalne punkty widokowe, a ostatnio również z powodu otwarcia w centrum Novego Boru browaru BORN. Od nas to raptem niecała godzina drogi autem.

Do browaru BORN miałem zamiar wybrać się jeszcze przed pandemią koronawirusa, tuż po jego otwarciu. Niestety, nie istniał jeszcze wtedy punt sprzedaży piwa, który został uruchomiony dopiero w maju tego roku. Kiedy więc otwarto granice postanowiłem pojechać do Novego Boru rowerem. I nawet dojechałem do połowy drogi, kiedy z niewiadomych przyczyn urwała się jedna z dwu śrub spajających siodełko ze sztycą. Dalsza jazda była niemożliwa. Chcąc nie chcąc, jak niepyszny, pół stojąc, pół siedząc, wróciłem na jednośladzie do domu. Ale jeszcze tego samego dnia ponownie wyruszyłem na południowy zachód, tym razem autem, docierając szczęśliwie do celu. W rynku łatwo odnalazłem browar BORN, zrobiłem zakupy (aktualnie w sprzedaży jest APA, pils i piwo półciemne, w cenie ok. 70 koron za litrową PET-kę), po czym wróciłem na obrzeża miasta, parkując auto przy dawnej restauracji U Havranky przy ul. Libereckiej. Prowadzi stąd szlak rowerowy, który kilkaset metrów dalej łączy się z zielonym szlakiem pieszym. Dalszą drogę kontynuowaliśmy tym właśnie traktem. 

Poranny nieudany wyjazd na rowerze




Nový Bor

Wejście do browaru


Zakupy w browarze
W upalną sobotę przed kompletnym rozpuszczeniem uratował nas cień drzew i chłód lasu, przez który spacerowaliśmy. Największa atrakcja tych rejonów Gór Łużyckich to niewątpliwie pojedyncze formacje skalne wystające ponad otaczające je drzewa. Większość z nich jest niedostępna dla zwykłego turysty, jedynie dla wspinaczy. Co innego w przypadku skalnego skupiska siedmiu skalnych, piaskowych wież nazwanych Havraní skály. Już w XIX wieku zostały udostępnione do zwiedzania dzięki zbudowanej na szczycie drewnianej altanie. Obecnie punkt widokowy jest otoczony metalową barierką, prowadzą do niego wykute w skale schody. Z góry można podziwiać okolice, w tym najwyższy szczyt Gór Łużyckich – Klíč. 


Havraní skály












Po zdobyciu punktu widokowego spacer kontynuowaliśmy jeszcze przez jakiś kilometr, docierając do Panieńskiej Skały (której wierzchołek nie jest dostępny) i skalnego reliefu z XVIII wieku przedstawiającego Chrystusa Po Biczowaniu. Do auta wróciliśmy nieco inną drogą, obok stawu, wspinając się na jeszcze jeden skalny punkt widokowy. 

Widok na Klíč

Panieńska Skała

Chrystus Po Biczowaniu








Mapa:

0 komentarze: