piątek, 31 maja 2019

Hamr na Jezeře i okolice (26.05.2019)

Pieszą wycieczkę w najbliższych okolicach miejscowości Hamr na Jezeře poświeciliśmy na dotarcie do tutejszych atrakcji, czyli sztucznego stawu Hamerské jezero oraz ruin dwóch zamków: Stohánek i Děvín. Staw (nazywany również jeziorem) od wielu lat służy za miejsce letniej rekreacji, co, z uwagi na stosunkowo niedużą odległość od naszego miasta (ok. 50 minut jazdy samochodem), może zainteresować także mieszkańców Bogatyni. Z kolei Stohánek poza ciekawym skalnym zamkiem oferuje wspaniały widok na okoliczne wzniesienia. Najmniej okazale prezentują się ruiny zamku Děvín, choć niewątpliwie mają swoją historyczną rangę, dzięki czemu także i one zasługują na odwiedziny.
Hamerské jezero to sztuczny zbiornik wybudowany w XVI wieku służący głównie do celów rekreacyjnych. Mała przerwa w tej działalności miała miejsce w latach 1968 – 91 kiedy teren przejęły na własność wojska ZSRR zainteresowane wydobywaniem złóż uranu. Obecnie wokół zalewu rozwinęła się baza noclegowa, a po północnej stronie jeziora wybudowano piaszczystą plażę z parkiem linowym. Latem to świetnie miejsce do rekreacji, a w połączeniu z pobliskim zbiornikiem w miejscowości Stráž pod Ralskem oferującym uprawianie wszelkiego rodzaju sportów wodnych, włącznie ze skokami na nartach wodnych (przy użyciu wyciągu) stanowi o nieodpartej atrakcyjności tego regionu. Z Bogatyni jedzie się tu raptem 50 minut, można więc skorzystać z wodnych akwenów niemal natychmiast. I jest bliżej niż do Doksy.

Hamerské jezero




Oprócz spaceru nad jeziorem warto wybrać się na zwiedzanie nieco dalszej okolicy. Nasza wędrówka odbyła się trzema szlakami turystycznymi: czerwonym, niebieskim i zielonym, w większości lasami, z daleka od hałasów cywilizacji. Urozmaicenia tym wędrówkom nadały dwa cele. Pierwszy to skalny zamek Stohánek, ruina z pierwszej połowy XV wieku, która była kiedyś prawdziwym zamkiem, częściowo wykutym w skale, a częściowo zbudowanym z drewna. Pozostałości po budowli wznoszą się na górze o wysokości 396 m n.p.m. Prowadzą do nich okazałe, wykute w skale schody. Sam zamek nie miał zbyt długiej historii, która skończyła się kilkanaście lat po tym, kiedy jego właściciel przeniósł zainteresowanie na pobliski zamek Děvín (o którym piszę dalej). W XVIII wieku miejsce służyło za pustelnię, a teraz jest przede wszystkim punktem widokowym wystającym poza okoliczny las. Widać stąd Ještěd, pionowe ściany nieodległych piaskowców i biegnące w dole szlaki rowerowe.

Stohánek z dołu

Stohánek z przodu




I w końcu Stohánek z góry







Drugi cel to wspomniany zamek Děvín, którego nazwa jest dość luźno powiązana ze słowem „dziewica”, prawdopodobnie z uwagi na to, że obiekt nigdy nie został zdobyty. Zamek jest starszy niż Stohánek (powstał przed 1250 rokiem), stoi też wyżej niż sąsiad (435 m n.p.m.). Jego historia dobiegła końca w I połowie XVII wieku, kiedy został zdewastowany przez Szwedów. Reszty upadku dokonali okoliczni mieszkańcy rozbierając mur opustoszałego zamku. Dzisiaj obiekt to ledwie kilka niepełnych kamiennych ścian (niektóre z otworami okiennymi) i głęboka studnia. Wstęp do ruin jest bezpłatny. Z uwagi na rozległy obszar zajmowany przez zamek odwiedzający giną innym turystom z oczu; można zaszyć się w zielonej gęstwinie i spędzić miłe chwile. Miejsce mogłoby być świetnym punktem widokowym, niestety, wzgórze porastają drzewa, w prześwicie których widać Hamerské jezero i dalsze okolice. Mimo że łowcy panoram raczej się tu nie obłowią zamek może zainteresować osoby zgłębiające tajniki historii, szczególnie tej z okresu średniowiecza.


Děvín





Mapa:

0 komentarze: