piątek, 22 marca 2019

Pierwszy dzień wiosny na Trójgarbie (21.03.2019)

Jeszcze niemal pachnąca farbą, a na pewno oryginalna wieża widokowa na szczycie góry Trójgarb była miejscem, gdzie uroczyście (wraz z grupą uczniów z pobliskiej szkoły) przywitaliśmy tegoroczną wiosnę. Położone za Kamienną Górą wzniesienie o trzech wierzchołkach zdobyliśmy najkrótszą z możliwych dróg, od wsi Lubomin. Następnie przemieściliśmy się do Wałbrzycha, a konkretnie w stronę schroniska PTTK „Harcówka”, gdzie zamierzaliśmy spożyć obiad. Jednak w tej kwestii mieliśmy już mniej szczęścia. 

Sfinansowana przez trzy tutejsze gminy wieża widokowa została oficjalnie oddana dla turystów pod koniec zeszłego roku. Jest to kolejna po Borowej platforma widokowa w nowoczesnym wydaniu. Wysoka na 27,5 m posiada pięć tarasów widokowych, w tym jeden z ażurowej kratownicy, tylko dla ludzi o silnych nerwach. Inwestycja kosztowała 1,79 mln złotych i, jak można przeczytać na pamiątkowej tablicy, powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wieżę zbudowano na najwyższym (z trzech) wierzchołków, natomiast sama budowla jest kolejną jaka powstała w tym rejonie. Wcześniej, pod koniec XIX wieku, stanęła tu drewniana wieża widokowa, a potem bufet, który przetrwał do końca II wojny światowej. Na szczycie była też wieża triangulacyjna. Dzisiaj oprócz platformy jest tu zadaszona wiata, która idealnie nadaje się na biwak. Ze szczytu rozchodzi się widok na wszystkie strony świata. Pierwszego dnia wiosny powietrze było jednak mało przejrzyste. Przy lepszej przezierności można stąd zobaczyć nawet budynek Sky Tower we Wrocławiu. Wieża cieszy się podobno ogromną popularnością, nawet w dniach pogodowo nie sprzyjających turystyce. W czasie niezbyt urokliwego pierwszego dnia wiosny, poza grupą uczniów, na szlaku spotkaliśmy jeszcze kilka innych osób, które podążały na szczyt, bądź z niego wracały. W okresie letnim pojawią się tu zapewne prawdziwe tłumy.

Na zielonym szlaku








Ażurowy podest





Szkolna wycieczka







Jeśli zdecydujecie się na zdobycie wieża, najlepiej zrobić to od strony Lubomina. W centrum wioski znajduje się bezpłatny parking, a na górę prowadzą dwa szlaki, żółty i zielony. Długość podejścia to około 3 km, czas potrzebny na wejście: 1 godzina. 

Z Lubomina, wiedzeni euforią przebijającą z artykułów prasowych, ruszyliśmy do centrum Wałbrzycha na Górę Powstańców, gdzie znajduje się niedawno wyremontowane i ponownie otwarte schronisko PTTK „Harcówka”. Jest to chyba jedyne w Polsce schronisko turystyczne działające w centrum dużego miasta. I owszem, budynek jak najbardziej znajduje się na swoim miejscu, niestety zamknięte jest na cztery spusty. Szkoda, bo liczyliśmy na obiad i wrażenia estetyczne pochodzące ze zwiedzania tego legendarnego już miejsca. Niestety, nie po raz pierwszy okazało się, że nie wszystko co w internecie to rzetelne informacje. Na pocieszenie pozostała panorama rozciągająca się z tarasu przed schroniskiem…

Nieczynna Harcówka


Trasa:

0 komentarze: